22 czerwca 2026

Apologetyka biblijna wobec nauk antychrysta [1]

 

»Ewangeliczne Zagłębie« 
konserwatyzm protestancki odwołujący się do dziedzictwa Reformacji z 1517 r.


New Age dziś, czyli co nas czeka … (?)
cz.1.


13 Tacy bowiem są fałszywymi apostołami, podstępnymi pracownikami, którzy przybierają postać apostołów Chrystusa.
14 I nic dziwnego, sam bowiem szatan przybiera postać anioła światłości.
15 Nic więc wielkiego, jeśli i jego słudzy przybierają postać sług sprawiedliwości. Koniec ich jednak będzie według ich uczynków.
II List do Koryntian 11,13-15 UBG

Stary grzech w nowej odsłonie rozlewa się od dekad po świecie, grzech pychy! Napełnia on po brzegi ludzkie serca (umysły) i napędza do działania tych, którzy nie znają Boga czy wręcz Go odrzucają. Grzech ludzkiej pychy, to naczelna forma buntu wobec aktu stworzenia i roli człowieka w świecie wg zrealizowanego planu Boga. Bunt ten ma wiele twarzy (odsłon) i etapów w historii ludzkości. Upadłej ludzkości, o czym informuje nas Biblia, od upadku pierwszych ludzi w Ogrodzie Eden, poprzez upadki i ciągły bunt Narodu Wybranego - Izraela (wielu dziś odmawia tego biblijnego statusu Hebrajczykom), po kulminacyjny moment dla świata - akt zbawczy Mesjasza na Golgocie; aż po dzień dzisiejszy.
Genezą jest oczywiście pożądliwość stworzenia, aby zrównać się ze Stwórcą (co i tak jest sprawą niewykonalną), pierwszym buntownikiem-pyszałkiem był jeden z najpiękniejszych aniołów - Lucyfer, a następnie Adami i Ewa zostali zwiedzeni właśnie przez niego (dokładnie, to pierwsi ludzie zostali namówieni do buntu wobec Boga):
„I wąż powiedział do kobiety: Na pewno nie umrzecie; 
Ale Bóg wie, że tego dnia, gdy z niego zjecie, otworzą się wasze oczy i będziecie jak bogowie znający dobro i zło.” Księga Rodzaju 3,4-5 UBG („Uwspółcześniona Biblia Gdańska”)*

*według tłumaczenia Biblii Warszawskiej (BW): „… i będziecie jak Bóg, znający dobro i zło.”

… hmm, nie udało się! I nie uda się ludziom ani szatanowi nigdy, jednak będą próbować. Dlaczego? Bo nie kochają Boga!
Często ludzie nierozumiejący Słowa Bożego (w jego podstawowym przekazie), czy to innowiercy-prowokatorzy i obłudnicy, czy nieodrodzeni „chrześcijanie” (udający, że mają dary „Ducha Świętego” i próbują czynić jakieś chwilowe „cuda” na podłożu hipnozy i psychomanipulacji lub wręcz pod wpływem opętania demonicznego) - powołują się na fragment Psalmu 82,6 „Rzekłem: Wyście bogami …” (BW), aby poprzeć czy usprawiedliwić swoje uzurpatorskie dążenia (pychę) do bycia „małymi bogami”. Najczęściej robią to dla sławy, przywództwa czy korzyści materialnych. Wspomniany Psalm 82 (cały) ma zupełnie inny kontekst, inny przekaz, niż to, co próbują wmawiać nam fałszywi „bracia” w wierze lub osobnicy próbujący naginać biblijne fakty i nauki do własnych urojeń czy fałszywych filozofii i trendów w obecnym świecie. Aby się za dużo nie rozpisywać na wątki poboczne podam dwa źródła, które odnoszą się do zagadnienia: „bycia bogami” (w tym Ps. 82) i tłumaczą je z punkty widzenia apologetyki biblijnej. Właściwej i jedynej …
https://www.gotquestions.org/Polski/Jestesmy-bogami.html
https://www.reformowani.info/czy-ludzie-to-bogowie/

Tak więc, buntownicze (demoniczne) pragnienie stania się bóstwem przez człowieka nie jest nowe w historii, ale na przełomie XX i XXI wieku przybrało bardzo na sile! Powodem są przeróżne nauki, filozofie i teorie mistyczne, które uporczywie i w coraz to nowych formach (mutacjach) atakują umysły współczesnych ludzi. Wydawałoby się, że lidzie młodzi są najbardziej podatni (pokolenia wychowane na internecie i smartfonach), być może, jednak i dojrzali ludzie czy tzw. „seniorzy” ulegają tym trendom myślowym i mistycznym. Dużo osób w różnym wieku na przykład zraża się do chrześcijaństwem (katolicyzmu) lub uważa, że Ewangelia Chrystusa to za mało dla współczesnego człowieka - doby informacyjnej i cyfrowej.
Na tego typu pragnienia odpowiada już od drugiej połowy lat 60. XX wieku (USA i Zachodnia Europa) – ruch filozoficzno-mistyczny o nazwie New Age (z ang.: Nowa Era / Nowy Wiek) lub bardziej dosadnie określony jako: „Konspiracja Wodnika” (Spisek Wodnika). Ta druga nazwa pochodzi od symbolu „Wodnika” z horoskopu – jako Nowa Era, która nastaje po okresie ponad dwóch tysiącach lat panowania chrześcijaństwa na świecie. I tu rysuje się nam klucz (czy może wytrych) do ludzkich serc. New Age wpływa stopniowo na zmianę duchowości człowieka. Stopniowo, ale permanentnie. Cechą charakterystyczną jest zbiór poglądów, wierzeń, religii, praktyk i kultów (rytuałów) od czasów starożytnych po dziś dzień. New Age to taki ruch (trend) podobny w funkcjonowaniu do „odkurzacza”, który wciąga do swojego bębna wszystko, co mu podejdzie i miesza to w swym wnętrzu w papkę duchowego brudu. Od babilońskiej kabały i religii, po filozofie Wschodu (typu buddyzm, hinduizm), okultyzm i różne przejawy ezoteryki (Tarot, astrologia, numerologia), po Chrześcijaństwo i Biblię oraz psychoanalizę świata zachodniego (Freud, Jung, Fromm), dochodzą do zjawiska UFO (latających spodków, świetlistych kul, kosmitów - „Obcych”) i przybyszów z „równorzędnych światów” (byty duchowe - nauczyciele ludzkości w rozwoju wyższych poziomów świadomości i jedności z kosmosem czy z „Absolutem”). Później podam przykłady jak New Age perfidnie i bluźnierczo „zasysa” podstawowe dogmaty chrześcijańskie, aby je wykrzywiać, profanować i zwodzić słabe umysły nieznające Boga.
Na Zachodzie niektóre środowiska, w tym chrześcijan ewangelicznych, szybko połapały się co do niebezpieczeństwa jakie zaczyna się rodzić w ruchu New Age, szczególnie w latach 80. (w Polsce pierwsze publikacje zaczęły pojawiać się na początku lat 90.).
Przykład:
»New Age oznajmia, że oto stoimy przed wielką transformacją, „przekształceniem”. Nasze konceptualne, polityczne i gospodarcze struktury muszą zostać przemyślane i zweryfikowane na nowo. Jak powiedział Lewis Mumford, „każda transformacja człowieka, może z wyjątkiem tej, która dała nam kulturę neolityczną, opierała się na nowej bazie metafizycznej i ideologicznej lub raczej na coraz bardziej dynamicznych ruchach i intuicji, których zracjonalizowany wyraz przybiera formę nowego obrazu kosmosu i charakteru człowieka.«*

*„New Aga - czy naprawdę Nowa Era?” („Unmasking the New Age” 1986, USA) - Douglas R. Groothuis; tłumaczył: Zespół; wydanie pierwsze; Wydawnictwo AREOPAG, Katowice 1994; s.18-19 [Lewis Mumford »The Transformations of Man«, Harper and Row, New York 1972, s. 179]
Douglas R. Groothuis - amerykański filozof chrześcijański, profesor filozofii na Uniwersytecie Cornerstone. Groothuis był pastorem uniwersyteckim przez dwanaście lat, zanim objął stanowisko profesora nadzwyczajnego filozofii religii i etyki w Seminarium Duchownym w Denver (1993-2024).

Apostoł Paweł w powyższym fragmencie (II Kor. 11,13-15) przestrzegła naśladowców Chrystusa przed różnymi sługami szatana, którzy będą udawać na ziemi „apostołów” (Boże sługi / współpracowników dla Ewangelii / kaznodziei) oraz różnych „nauczycieli” (guru) odnoszących się niby to do „sprawiedliwości” - czyli w terminologii biblijnej do objawionej Prawdy Bożej, powołując się przy tym na Boga (czy na jakąś tam „boskość”), a w rzeczywistości okażą się zwodzicielami i kłamcami, na których ciąży Boże przekleństwo i kara.
Poniżej zaprezentuję tyko trzy maleńkie przykłady (ze względów objętościowych w tej publikacji) z całego „oceanu” herezji i fałszu, które są wciskane przez ostatnie dekady, aby zniszczyć Prawdę Bożą zawartą w Biblii i szerzyć diabelski zamęt wśród chrześcijan nie ugruntowanych w wierze.

Celebryci - zwodziciele …
A teraz dla zilustrowania podam trzy punkty z adnotacjami wypowiedzi, które są reprezentatywne dla całej demonicznej filozofii New Age / „Ery Wodnika”, czyli bluźnierstw wobec dogmatów chrześcijaństwa - Biblii - Boga - Ewangelii Chrystusa; składające się na wcześniej już wspomniany główny grzech ludzkości - pychę (pragnienie bycia „bogiem”):
1) Cytat z książki jednej z „prorokiń” New Age w USA (szczególnie w latach 80 / klasyka gatunku).; znana aktorka, tancerka, pisarka i działaczka społeczna - Shirley MacLaine (1987).
2) Fragment wywiadu udzielonego na kanale You Tube przez znaną polską piosenkarkę Edytę Górniak - jedna z przedstawicielek celebryckiej bohemy w Polsce, która od dawna uważa się za osobę o wyższej wrażliwości i samoświadomości (wyższy poziom „wiedzy” i czucia, czegoś nadprzyrodzonego) - prezentuje ona podręcznikowe zwiedzenie ruchu New Age (chociaż sama raczej unika tej skompromitowanej nazwy); info-wywiad z kwietnia 2026 r.
3) Dwa fragmenty wypowiedzi z wywiadu także na kanale You Tube przez guru polskiego ufologii i obecnie pierwszy znawca oraz „prorok” zjawisk nadprzyrodzonych (kosmici-„Obcy”, duchy i byty z innych światów, piewca reinkarnacji) - Robert Bernatowicz, były dziennikarz (radiowiec, prezenter telewizji POLSAT) i założyciel-prezes Fundacja Nautilus badającej zjawiska UFO; udzielający licznych wywiadów na owe tematy, rozpoczął także pisanie książek w szeroko rozumianej sferze duchowości, kosmosu i gości z gwiazd - obecnie prezentuje on klasyczny bełkot duchowego zwiedzenia New Age / „Konspiracji Wodnika” (raczej także odcina się od tych nazw) - łączący reinkarnację z UFO, uznający Buddę i Jezusa za byty (awatary) nauczające ludzkość; wielbiciel i wyznawca hinduskiego guru Sathya Sai Baby, prywatnie przyjaźni się z polskim jasnowidzem Krzysztofem Jackowskim; samego siebie określa mianem: „Poszukiwacz sensu życia”; info-wywiad z 01.06.2026.  
ADNOTACJE do w/w punktów:
Ad.1) »Czyż nie to mieli na myśli wielcy mistrzowie, kiedy opisywali przejmująca samotność, która poprzedzała akt rozpoznania ich przerażająco potężnej mocy? Jeżeli mogliśmy doprowadzić do takiej potworności jak wojna, to z pewnością możemy stworzyć jej przeciwieństwo. Przyjęcie odpowiedzialności za swoją moc będzie ostatecznym wyrażeniem tego, co nazywamy bogiem-siłą… Czy nie takie miało być znaczenie słów „JESTEM KTÓRY JESTEM”?«
Źródło: „Świat wokół nas. Wprowadzenie do podstawowych koncepcji światopoglądowych” James W. Sire* („The Universe Next Door: Updated and Expanded Edition” James W. Sire 1988, USA); tłumaczenie: Andrzej Gandecki; wydanie pierwsze, Wydawnictwo AREOPAG, Katowice 1991; s. 222 [Shirley MacLaine »It’s All in the Playing«; 1987, s. 191-193]
*James W. Sire - amerykański pisarz chrześcijański, profesor Northem Illinois University, wykładowca filozofii, mówca i redaktor Wydawnictwa „InterVarsity Press”; specjalista z wiedzy na temat współczesnych prądów umysłowych, znany m.in. z wprowadzeń do dzieł Francisa Schaeffera.

Ad.2) »Prowadzący: W jaki sposób to doświadczenie przedefiniowało pojęcie śmierci w twoim życiu? Czym ona jest dla ciebie?
Górniak: Jest po prostu zmianą częstotliwości, tak najkrócej mówiąc. To jest to, o czym Chrystus mówił, że dusza jest nieśmiertelna, to jest to. To nie chodziło o to, że zmartwychwstanie polega na tym, że się otworzą groby, tak jak ludzie sobie może wyobrażali. Ta nieśmiertelność duszy to właśnie na tym polega, że możemy przejmować różne ciała i przychodzimy powielokroć tutaj, żeby się nauczyć, doświadczyć, ewoluować, rozpoznać czym jest boskość. Docenić boskość. Odnowa i odnowa i odnowa I kochać coraz mocniej i wybaczać coraz potężniej I każdy z nas musi przerobić wszystkie lekcje. Wszystkie. I tak wszystkie na końcu prowadzą do źródła.«
Źródło: „Nie jestem tym kim myślicie - Edyta Górniak o duchowości, zdradzie i życiu po śmierci” [nagranie ustawione od tego momentu / czas nagrania - 1:11:25 / kwiecień 2026]
https://youtu.be/tOFm7HcF0CI?t=4285

Ad.3) Dwa fragmenty:
A. »… Wiecie jak z nimi jest, tymi awatarami* całymi? Czyli wcieleniami boga na Ziemi czy jakiejś boskości na Ziemi, że oni początkowo nie są tego świadomi oni robią cuda, nie wiem tam, jakieś tam rzeczy, takie cudowne, ale mają ten moment przebudzenia taki, tak? Gdzie po prostu nagle… dociera do nich. Jezus miał to jak miał trzydzieści lat poszedł na pustynię żeby medytować, i wrócił jako Chrystus. Kriszna… Budda na przykład siadł pod tym drzewem, w pewnym momencie zrozumiał, że jest Buddą. Z Sai Babą było tak, że on był chłopcem, ugryzła go osa, wpadł w katalepsję, leżał trzy dni w jakimś takim letargu, po czym wstał, powiedział: „jestem Sathya Sai Baba, rozpoczynam swoją misję”.«
B. »(…) … Bo niezależnie jak się tego człowieka ocenia [mowa o Sathya Sai Baba], sam fakt, że może chodzić człowiek po ziemi, który robi takie rzeczy - powinien nam dać do myślenia, że te rzeczy związane z Jezusem były prawdziwe, tak, wszystkie opisane tam, że chodził po wodzie, że tam, nie wiem, rozdzielał, tam cały czas tworzył. Czy... no, wszystko jest prawdziwe. Z Buddą jest prawdziwe, z Kriszną jest prawdziwe. Ja twierdzę, że jak teraz się ktoś pojawi na Ziemi, a moim zdaniem jesteśmy w przededniu tego, W PRZEDEDNIU! I będzie miał moc zbliżoną do tego…do tego…do tego kim był Sai Baba, no to mamy zejście… mmmy, mesjasza czy jakiegoś tego na kogo czeka i Trump podejrzewam , i Żydzi na kogo czekają…«
Źródło: „Klucz do szczęścia jedność myśli, słowa i czynu” Robert Bernatowicz [01.06.2026]
A. [nagranie ustawione od tego momentu]
https://youtu.be/9mpRPhIDi5M?t=2195
B. [nagranie ustawione od tego momentu]
https://youtu.be/9mpRPhIDi5M?t=2354

*Awatar (avatar) - wcielenia boga / boskości na ziemi; słownik znaczeń:
1. w religii hinduistycznej: ucieleśnienie, uosobienie jakiegoś bóstwa;
2. obrazek reprezentujący użytkownika w internecie, grze komputerowej, forum itp.
https://sjp.pl/avatar


Pan Jezus do Żydów, którzy nie rozpoznali w Nim oczekiwanego Mesjasza:
„Wy jesteście z waszego ojca – diabła i chcecie spełniać pożądliwości waszego ojca. On był mordercą od początku i nie został w prawdzie, bo nie ma w nim prawdy. Gdy mówi kłamstwo, mówi od siebie, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa.
(…)
Kto jest z Boga, słucha słów Bożych. Wy dlatego nie słuchacie, że nie jesteście z Boga.
(…)
Jezus odpowiedział: Ja nie mam demona, ale czczę mego Ojca, a wy mnie znieważacie.” Ewangelia wg Jana 8,44.47.49 (UBG)



Ach to UFO … 
Ostatnie chyba dekada, to wyraźna progresja czy może rosnąca emanacja tematyką tzw. zjawiska UFO*. Do lat 90. tematyka ta była traktowana głównie, jako ciekawostka z dużą dozą ironii (poza oczywiście entuzjastami „latających spodków z kosmosu” i autorów książek o tej tematyce); teraz to się zmienia diametralnie. Media głównego nurtu (potentaci medialni), jak np. FOX NEWS czy „The New York Times” (NYT), CNN i „USA Today” - poświęcają coraz częściej uwagę temu zjawisku, traktując je bardzo serio. Ba, nagle politycy zabierają głos na ten temat, a prawdziwym „hitem” stało się potwierdzenie przez Pentagon** istnienia zjawiska UFO w dokumentacji wojskowej. Czyli dziwnych obiektów, które ganiają się z amerykańskimi pilotami w powietrzu i przewyższają ich technologiczne pod każdym względem. Przysłowiowym „dolaniem oliwy do ognia” było ujawnienie nagrań z kamer wojskowych myśliwców (z 2017-18 r.), które obiegły cały świat[1]. Zaczęły także powstawać masowe programy i dokumenty na temat UFO/UAP; a media, które wcześniej wyśmiewały relacje o UFO, teraz bardzo serio traktują doniesienia na ten temat, zadając pytania o bezpieczeństwo Ameryki czy całej ludzkości[2].

*UFO (ang.: Unidentified Flying Object / polski odpowiednik: NOL - „Niezidentyfikowany Obiekt Latający”) – akronim wywodzący się z nazewnictwa wojskowego amerykańskich sił powietrznych, oznaczający niezidentyfikowane obiekty latające, których nie da się powiązać z żadnymi znanymi statkami powietrznymi lub zjawiskami atmosferycznymi.
Istnieje już wersja morska (podwodna): USO - Unidentified Submerged Objects („Niezidentyfikowane Obiekty Podwodne”). Oba zjawiska obserwowane od wielu lat na całym świecie - łączą się często w jedno zjawisko / lecący obiekt zanurza się z wielką prędkością pod wodę i odwrotnie.
( ! ) Obecnie wprowadzono pojęcie / skrót: UAP od Unidentified Anomalous Phenomena (lub Unidentified Aerial Phenomena), co w języku polskim oznacza: „niezidentyfikowane zjawisko anomalne/powietrzne”. To oficjalny termin, którym obecnie posługują się rządy i instytucje naukowe (np. NASA czy Pentagon), aby zastąpić przestarzałe i kojarzone z popkulturą określenie UFO.

**Pentagon - siedziba Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, pełniąca jednocześnie funkcję głównego centrum dowodzenia amerykańskimi siłami zbrojnymi; za drugiej kadencji prezydentury Donalda Trumpa zmieniono nazwę na: Departament Wojny Stanów Zjednoczonych
https://www.war.gov/
U.S. Departament of War - UFO
https://www.war.gov/UFO/

[1]»UFO sightings: Why federal reports probably won't point to aliens« USA Today
https://eu.usatoday.com/story/opinion/2021/05/26/ufo-sightings-why-federal-reports-probably-wont-point-aliens/7426795002/
[2]Dodatkowe info:
»FAKT czy FEJK? Co wiedzą o UFO dziennikarze, świadkowie i politycy?«
National Geographic Polska
https://www.youtube.com/watch?v=oIgkdUWSu8A&t=66s
»UFO: tajny program Pentagonu śledził niezidentyfikowane obiekty? | National Geographic [lektor PL]« National Geographic Polska - tytuł oryginalny: „UFO przełomowe śledztwa” (materiał video ukazał się w sieci 05.06.2026)
https://www.youtube.com/watch?v=f21oVnCZlcQ
»SZCZEGÓŁY: Pentagon publikuje NOWE PLIKI dotyczące obserwacji UAP« FOX NEWS za Departamentem Wojny USA (15.06.2026)
https://www.youtube.com/watch?v=-YrkP_PH_P8

Zjawisko UFO, czyli coś tu lata człowieku (?).
Dziś dowiadujemy się na przykład, że są relacje amerykańskich pilotów wojskowych wykonujących swoje misje podczas II Wojny Światowej, którym towarzyszyły świetliste kule przy lecących bombowcach i myśliwcach US AIR FORCE; czy bardzo dziwny nocny incydent okrzyknięty: „Battle of Los Angeles” / „Bitwa pod Los Angeles” 25 lutego 1942 roku, gdzie dostrzeżono dziwne światła zbliżające się do miasta i ogłoszono alarm przeciwlotniczy (podejrzewano atak Japończyków). Włączono wielkie reflektory-szperacze, a obrona przeciwlotnicza zaczęła strzelać do tych obiektów (Ameryka nigdy podczas II Wojny Światowej nie została zaatakowana przez japońskie czy niemieckie lotnictwo), do dziś nie wiadomo co to było. Pominę już amerykańska klasykę o UFO typu „incydent” w Roswell, stan Nowy Meksyk (1947) czy słynna „Strefa 51” - wybudowana w 1955 r. (stan Nevada), początkowo baza przeznaczona dla CIA, a później wchodząca w kompleks Sił Powietrznych USA.
A więc, są udokumentowane zdarzenia dotyczące UFO (niezidentyfikowanych obiektów latających, jakichś?) od lat 40 XX wieku. Jednak po wojnie były one ukrywane lub ignorowane oficjalnie. Archiwa podają takie zdarzenia na całym świecie z wszystkich dekad, lata: 50., 60., a zwłaszcza 70., 80. i 90., i nie mam tu na myśli prywatnych obserwacji UFO przez nieznanych ludzi, tylko przez armie wielu krajów na świecie. To nie tylko USA, ale np. Brazylia, Wielka Brytania czy Hiszpania w latach 90. (w tym Wyspy Kanaryjskie). 
Wspomnę bardzo skrótowo z publicystycznego obowiązku jeszcze dwa znamienne przypadki zjawiska UFO w USA, z drugiej połowy XX wieku. Pierwszy, to tzw. „Błyski z Piedmont” w 1973 r. (»Piedmont Lights« / stan Missouri, hrabstwo Wayne) – to poruszające się jasne światła w formacjach przypominający gigantyczny obiekt lub poszczególne kule światła, trwające na niebie od lutego do kwietnia. Drugi, to incydent z 1997 roku nazwany: „Światła nad Phoenix” (»The Phoenix Lights« / stany Nevada i Arizona) – podobne zjawiska!
Polska również ma swoje historie związane z UFO / kosmitami, i to nie od teraz (kiedy ten temat stał się modny nawet w mainstreamowych mediach), ale np. z czasów PRL-u; jak wspomnienia po latach wojskowych pilotów na temat spotkań dziwnych obiektów w przestrzeni powietrznej nad Polską Ludową; czy chyba najsłynniejsze wydarzenie jakie miało miejsce w Emilcinie (województwo lubelskie) - 10 maja 1978 roku. Siedemdziesięcioletni rolnik (abstynent wg relacji sąsiadów) miał osobiste spotkanie z dziwnymi istotami, był nawet w środku ich pojazdu, gdzie został poddany bezinwazyjnym badaniom przez tych przybyszów. Czy to prawda? Rolnik był poddawany później licznym badaniom i wywiadom (lekarz, psycholog, dziennikarze) i nie udowodniono mu kłamstwa czy konfabulacji. I tu dochodzimy do wątku „dziwnych istot”.

Osobiście uważam (przyglądając się od dłuższego czasu temu zjawisku) i znając tematykę filozofii New Age od lat 90., że kluczem są owe istoty. Dla fanów UFO (świetlnych kul na niebie) są to kosmici z bardzo zaawansowaną technologią i o bardzo wysokim rozwoju umysłowym - wręcz paranormalnym dla nas (np. zwracają się do ludzi niewerbalnie, bezpośrednio słychać ich głosy w ludzkich umysłach, wg świadków); a z kolei dla ludzi, którym samo zjawisko UFO już nie wystarcza – twierdzą, że są to byty duchowe z innych równoległych wymiarów (światów), które przybywają, aby uczyć ludzkość wchodzenia na wyższe poziomy duchowej samoświadomości (reinkarnacja, karma, medytacje, jasnowidzenie, siła umysłu). I tu mamy wspólny mianownik - kosmici prowadzą nas do bytów duchowych (duchów), czyli do klasycznego New Age z lat 60. i 70. – uwspółcześnionej wersji okultyzmy dla nowoczesnego człowieka cywilizacji Zachodu, od drugiej połowy XX wieku.[*]

[*]Podwaliny pod filozofię New Age dały nauki okultyzmu szerzone przez rosyjską mistyczkę i medium spirytystyczne - Helenę Pietrowną Bławatską (1831-1891), m.in. współzałożycielkę Towarzystwa Teozoficznego, która stworzyła podstawy teozofii oraz wydawała Magazyn Teozoficzny o znamiennym tytule: „Lucifer”. Jej nauki i zainteresowania są całkowicie zbieżne z klasyczną filozofią New Age z XX wieku, a mianowicie:
● synteza i synergia wszystkich religii na świecie, jako jedna „mądrość” dla ludzkości
● koncepcja karmy i reinkarnacji - przeniesienie Wschodnich wierzeń do cywilizacji Zachodu
● czerpanie nauk od tajemnych istot - mistrzów duchowych, bytów (np. tzw. „mahatmów”)
● praktykowanie różnych form okultyzmu i ezoteryki (magia, jasnowidztwo, spirytyzm)

O tym mówiła i pisała wspomniana wcześniej amerykańska aktorka Shirley MacLaine w latach 80.; a dziś mówi o tym wspomniany także już Robert Bernatowicz, jako przedstawiciel „nowej fali” New Age (na Polskę); ewolucja ta odbywała się na przełomie wieku tak: od fascynacji filozofią Wschodu (medytacje Zen, sztuki walki, energia „chi”, yoga) poprzez wiarę w karmę i reinkarnację, świat ezoterycznych praktyk, do UFO (kosmitów), aż po duchowe istoty z innych światów - dziś. Tak wygląda obecnie twarz Ery Wodnika (New Age). Stąd mamy teraz etap: „UFO/UAP”. Jako wytrych do serc (umysłów) współczesnego człowieka; zburzenie podstaw cywilizacji Zachodu opartej (jeszcze) m.in. na wartościach chrześcijańskich. Generalnie to podważenie wiary w Boga Biblii, wiary w Ewangelię Chrystusa, w kanon Nowego Testamentu - krzyż Golgoty i krew Zbawiciela oraz zmartwychwstanie zbawionych. Według zwodzicieli New Age (wcześniej i teraz) owszem jest życie duchowe, wieczne, jak najbardziej - ale inne, nie takie o jakim naucza nas Biblia!

KONKLUZJA wstępna …
Nie twierdzę, że nic nie latało i nie lata w powietrzu lub że nic się nie zdarza ludziom, którzy twierdzą (przynajmniej niektórym z nich), że spotkali w swoim życiu dziwne istoty („kosmitów”), itp. historie.
Przyznam się do czegoś przed czytelnikami tej publikacji (Pan Bóg to wie), a mianowicie sam doświadczyłem kilkusekundowego zjawiska kilka lat temu, obserwując niebo w sierpniowy wieczór. Był bardzo jasny zachód słońca latem (ok. h 21:00), dostrzegłem na niebie obiekt (zjawisko), które z całą pewnością wykluczało jakikolwiek samolot, balon, lotnię, flarę czy chmurę. Mlecznobiała kula (okrąg?) lekko przeźroczysta - wykonywała bardzo powolny a zarazem nietypowy ruch, jej tor przebiegał tak jakby rysowała na niebie „kąt prosty”: pionowo z góry w dół i w prawo. Po kilku sekundach, gdy odwróciłem głowę w inna stronę - obiekt zniknął. Dlatego nie twierdzę, że czegoś nie ma lub że coś nie istnieje; zdarza się owszem, tylko zawsze mnie zastanawia - kto naprawdę za tym stoi czy skąd to pochodzi?! Jako chrześcijanin ewangeliczny (biblijny) zawsze podchodziłem i podchodzę do tego bardzo sceptycznie i przez pryzmat Biblii.
Mam wrażenie, że ta i może następna dekada będą etapami oswajania ludzkości, że nie jesteśmy sami w kosmosie, i mogą zacząć dziać się naprawdę dziwne i spektakularne historie na świecie (?). Po co?!
Dalsze moje spostrzeżenia na temat powiązań New Age ze zjawiskiem UFO oraz wspomnianych „istot” w części drugiej, niebawem …
=> Poniżej obrona wiary:
wybrane fragmenty Słowa Bożego, świadczące o tym, że nie ma i być nie może jakiejkolwiek synergii czy zbliżenia - biblijnego chrześcijaństwa i Ewangelii Chrystusa z duchowością nadchodzącego zwiedzenia „Nowej Ery” - New Age.


APOLOGETYKA biblijnego chrześcijaństwa - podstawy wiary wg Słowa Bożego
Oto biblijne stanowisko wobec zwodzicieli z New Age / „Ery Wodnika”, którzy próbują asymilować Ewangelię Chrystusa do swoich demonicznych nauk:
=> Krzyż i krew Chrystusa = zbawienie dusz / Królestwo Boże - Przyjście Chrystusa - fałszywi prorocy-zwodziciele …

I.
Pan Jezus:
24 Wtedy Jezus powiedział do swoich uczniów: Jeśli ktoś chce pójść za mną, niech się wyprze samego siebie, weźmie swój krzyż i idzie za mną.
25 Bo kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swoje życie z mojego powodu, znajdzie je.
26 Cóż pomoże człowiekowi, choćby cały świat pozyskał, a na swojej duszy poniósł szkodę? Albo co da człowiek w zamian za swoją duszę?
27 Syn Człowieczy przyjdzie bowiem w chwale swego Ojca ze swoimi aniołami i wtedy odda każdemu według jego uczynków.
28 Zaprawdę powiadam wam: Są wśród stojących tutaj tacy, którzy nie zakosztują śmierci, aż ujrzą Syna Człowieczego przychodzącego w swoim królestwie.
Ewangelia wg Mateusza 16,24-28 UBG

II.
Pan Jezus:
14 A ta ewangelia królestwa będzie głoszona po całym świecie na świadectwo wszystkim narodom. I wtedy przyjdzie koniec. 
15 Gdy więc zobaczycie obrzydliwość spustoszenia, o której mówił prorok Daniel, stojącą w miejscu świętym (kto czyta, niech rozumie);
16 Wtedy ci, którzy będą w Judei, niech uciekają w góry.
17 Kto będzie na dachu, niech nie schodzi, aby coś zabrać ze swego domu.
[…]
21 Wtedy bowiem będzie wielki uciska, jakiego nie było od początku świata aż dotąd ani nigdy nie będzie.
22 A gdyby te dni nie były skrócone, żadne ciało nie byłoby zbawione. Ale ze względu na wybranych dni te będą skrócone.
23 Jeśli wtedy ktoś wam powie: Oto tu jest Chrystus, albo: Jest tam – nie wierzcie.
24 Powstaną bowiem fałszywi Chrystusowie i fałszywi prorocy i będą czynić wielkie znaki i cuda, żeby zwieść, o ile można, nawet wybranych.
25 Oto wam przepowiedziałem.
26 Jeśli więc wam powiedzą: Oto jest na pustyni – nie wychodźcie; Oto wewnątrz domu – nie wierzcie.
27 Jak bowiem błyskawica pojawia się na wschodzie i jest widoczna aż na zachodzie, tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego.
28 Bo gdzie jest padlina, tam się zgromadzą i orły.
29 A zaraz po ucisku tych dni słońce się zaćmi i księżyc nie da swego blasku, gwiazdy będą spadać z nieba i moce niebieskie zostaną poruszone.
30 Wówczas ukaże się na niebie znak Syna Człowieczego. Wtedy będą lamentować wszystkie ludy ziemi i ujrzą Syna Człowieczego przychodzącego na obłokach niebieskich z mocą i wielką chwałą.
31 Pośle on swoich aniołów z potężnym głosem trąby i zgromadzą jego wybranych z czterech stron świata, od jednego krańca nieba aż do drugiego.
[…]
39 I nie spostrzegli się, aż przyszedł potop i zabrał wszystkich – tak będzie i z przyjściem Syna Człowieczego.
40 Wtedy dwóch będzie w polu, jeden będzie wzięty, a drugi zostawiony.
41 Dwie będą mleć na żarnach, jedna będzie wzięta, a druga zostawiona.
42 Czuwajcie więc, ponieważ nie wiecie, o której godzinie wasz Pan przyjdzie.
43 A to wiedzcie, że gdyby gospodarz wiedział, o jakiej porze ma przyjść złodziej, czuwałby i nie pozwoliłby włamać się do swego domu.
44 Dlatego i wy bądźcie gotowi, bo Syn Człowieczy przyjdzie o godzinie, której się nie spodziewacie.
45 Któż więc jest sługą wiernym i roztropnym, którego pan ustanowił nad swoją służbą, aby im dawał pokarm o właściwej porze?
46 Błogosławiony ten sługa, którego pan, gdy przyjdzie, zastanie tak czyniącego.
47 Zaprawdę powiadam wam, że ustanowi go nad wszystkimi swymi dobrami.
48 Lecz jeśli powie ten zły sługa w swoim sercu: Mój pan zwleka z przyjściem;
49 I zacznie bić współsługi, jeść i pić z pijakami;
50 Przyjdzie pan tego sługi w dniu, w którym się nie spodziewa, i o godzinie, której nie zna.
51 Wtedy odłączy go i wyznaczy mu dział z obłudnikami. Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów.
Ewangelia wg Mateusza 24,14-17.21-31.39-51 UBG

III.
Pan Jezus:
[ ! ]=> „Jezus mu odpowiedział: Jeśli ktoś Mnie miłuje, będzie zachowywał Moje Słowo. I Mój Ojciec go umiłuje, i przyjdziemy do niego, i u niego zamieszkamy.”
Ew. wg Jana 14,23 UBG
[ ! ]=> „Kto ma Moje przykazania i zachowuje je, ten Mnie miłuje. A kto Mnie miłuje, będzie go tez miłował Mój Ojciec i Ja go będę miłował, i objawię mu samego siebie.”
Ew. wg Jana 14,21 UBG
[ ! ]=> „Gdybyście byli ze świata, świat miłowałby to, co jest jego. Ponieważ jednak nie jesteście ze świata, ale Ja was wybrałem ze świata, dlatego świat was nienawidzi.”
Ew. wg Jana 15,19 UBG

IV.
Apostoł Paweł:
22 Jest to sprawiedliwość Boga przez wiarę Jezusa Chrystusa dla wszystkich i na wszystkich wierzących. Nie ma bowiem różnicy.
23 Wszyscy bowiem zgrzeszyli i są pozbawieni chwały Boga;
24 A zostają usprawiedliwienia darmo, z jego łaski, przez odkupienie, które jest w Jezusie Chrystusie.
25 Jego to Bóg ustanowił przebłaganiem przez wiarę w jego krew, aby okazać swoją sprawiedliwość przez odpuszczenie, w swojej cierpliwości, przedtem popełnionych grzechów;
26 Aby okazać swoją sprawiedliwość w obecnym czasie po to, aby on był sprawiedliwym i usprawiedliwiającym tego, kto wierzy w Jezusa.
[…]
9 Tym bardziej więc teraz, będąc usprawiedliwieni jego krwią, będziemy przez niego ocaleni od gniewu.
List do Rzymian 3,22-26 + 5,9

[ ! ]=> „Tym zaś, który utwierdza nas razem z wami w Chrystusie i który nas namaścił, jest Bóg; Który też zapieczętował nas i dał do naszych serc Ducha jako zadatek.”
II List do Koryntian 1,21-22 UBG

V.
Autor Listu do Hebrajczyków:
„A jak jest postanowione ludziom raz umrzeć, a potem sąd;
Tak też Chrystus raz ofiarowany na zgładzenie1 grzechów wielu, drugi raz ukaże się bez grzechu tym, którzy go oczekują dla zbawienia.”
Hebr. 9,27-28 UBG

VI.
Apostoł Jan:
7 A jeśli chodzimy w światłości, tak jak on jest w światłości, mamy społeczność między sobą, a krew Jezusa Chrystusa, jego Syna, oczyszcza nas z wszelkiego grzechu.
8 Jeśli mówimy, że nie mamy grzechu, sami siebie zwodzimy i nie ma w nas prawdy.
9 Jeśli wyznajemy nasze grzechy, Bóg jest wierny i sprawiedliwy, aby nam przebaczyć grzechy i oczyścić nas z wszelkiej nieprawości.
I List Jana 1,7-9 UBG

&
»Podstawowe dogmaty wiary ewangelicznej wynikające z kanonu biblijnego, wg Dobrej Nowiny Pana Jezusa«
https://szukajzbawcy.blogspot.com/2022/08/traktat-o-zakazanej-ewangelii-dogmaty.html

»Nauczanie o krzyżu Chrystusa … (5)«
https://ewangeliczne-zaglebie.blogspot.com/2026/06/nauczanie-o-krzyzu-chrystusa-5.html

&
5 biblijnych zasad protestantyzmu / Reformacji, tzw. - „Pięć Sola” …
»Pięć sola to pięć łacińskich zwrotów spopularyzowanych podczas reformacji protestanckiej, które podkreślały różnice między wczesnymi reformatorami a Kościołem Rzymskokatolickim. Słowo sola jest łacińskim słowem oznaczającym "tylko" i było używane w odniesieniu do pięciu kluczowych nauk, które definiowały biblijne podstawy protestantów. Są to:
1. Sola scriptura: "Tylko Pismo Święte"
2. Sola fide: "tylko wiara" 
3. Sola gratia: "tylko łaska" 
4. Solo Christo: "tylko Chrystus"
5. Soli Deo gloria: "tylko Bogu chwała"«
Źródło cytatu: „Got Questions”
https://www.gotquestions.org/Polski/piec-sola.html


KONIEC CZĘŚCI 1

AUTOR POWYŻSZEJ PUBLIKACJI (autor bloga):
Artur Gorgoń, Dąbrowa Górnicza 22.06.2026
[ teksty własne oraz redakcja materiałów zapożyczonych (cytowanych) z podaniem ich autorów / źródeł - wyłącznie dla Prawdy Bożej i na chwałę Boga Wszechmogącego ]
Amen ! Alleluja ! Przyjdź Panie Jezu !


Polecane z biblioteczki blogów:
»Propaganda tego świata (12): UWAGA - New Age« (08.07.2023)
https://oczekujacchrystusa.blogspot.com/2023/07/propaganda-tego-swiata-12-uwaga-new-age.html

»Propaganda tego świata (7):
Armagedon duchowy ... czyli ostateczny bój o serca Chrześcijan rozpoczęty !«
cz.3b. (21.09.2019) – New Age
https://oczekujacchrystusa.blogspot.com/2019/09/propaganda-tego-swiata-7.html

&
»Nauczanie o krzyżu Chrystusa … (5)«
https://ewangeliczne-zaglebie.blogspot.com/2026/06/nauczanie-o-krzyzu-chrystusa-5.html

»Ewangelia Krzyża«
https://ewangeliczne-zaglebie.blogspot.com/2026/04/ewangelia-krzyza.html

»Z cyklu: Pytania do ciebie … (4)
Czym dla twojego życia jest wydarzenie na Golgocie ?«
https://ewangeliczne-zaglebie.blogspot.com/2025/08/z-cyklu-pytania-do-ciebie-4.html

=> Prawda tylko w Słowie Bożym / PRZECZYTAJ i SPRAWDŹ !
»Traktat ewangelizacyjny …«